A Rákóczi Szövetség 2024-ben 29. alkalommal hirdette meg Kárpát-medencei középiskolások számára a Gloria Victis Történelmi Vetélkedőt, amelynek idei témája az 1848-49-es forradalom és szabadságharc volt.

A három fordulóból álló vetélkedőre tavasszal jelentkeztek diákjaink: Groditzki Anna, Jávorka Levente és Müller Péter 12.A osztályos tanulók, felkészítő tanáruk Molnárné Tóth Katalin és Molnár Béla. A háromfős csapatnak egy online tesztsort kellett kitöltenie június 9-ig.  A beküldött dolgozatok alapján a legjobb 60 csapat kapott meghívást a második fordulóra, amely részét képezte a Gloria Victis 1956-os Ifjúsági Találkozónak Budapesten október 21. és 23. között.

Szeptember elején érkezett a hír, hogy a csapat bejutott a középdöntőbe, melyet a budapesti Műegyetemen rendeztek meg október 22-én. A felkészülés során számos szakirodalmat is el kellett olvasniuk a diákoknak, a tanórákon kívül több alkalommal találkoztak tanáraikkal.

Október 21-én délután érkezett meg a csapat Budapestre, a Hotel Milleniumba, ahol a szállás volt. Aznap este a Déryné Program szervezésében Vörösmarty Mihály Csongor és Tünde című művét tekintették meg fiatal művészek előadásában.

Másnap a Műegyetem egyik nagy előadótermében írták meg a középdöntő feladatsorát.  Ezt követően rövid szabadidő következett, majd a 15 órakor kezdődő Emlékünnepségen vettek részt a diákok az egyetem aulájában. Ezt követte a fáklyás felvonulás a Bem térre, ahol az ünnepi beszédek meghallgatása után több szervezet helyezte el az emlékezés koszorúit. Az estét a MOM Sportközpontban tartott Margaret Island koncert zárta.

Izgatottan várta csapat a másnap 10 órát, ekkor hirdették ki a döntőbe jutott csapatok nevét.  A sok ráfordított idő meghozta az eredményt, mivel a „Vajdások” nevű gárda is bejutott a szóbeli döntőben szereplő 10 legjobb csapat közé.

A döntőben 6 feladattípus várt rájuk, személyek beazonosítása életrajzi adatok alapján, a korszakot bemutató filmrészletek, zeneművek, művészeti alkotások felismerése, forráselemzés, végül pedig egy rögtönzött disputa, vita két történelmi személy között.

A változatos feladatok után izgatottan vártuk az eredményhirdetést: a Vajda Péter Evangélikus Gimnázium csapata az előkelő VI. helyezést szerezte meg.

Molnárné Tóth Katalin felkészítő tanár

Ahogy az egyik versenyző látta:

Október 21-23. között a Gloria Victis nevű történelemverseny középdöntőjén, majd döntőjén vettünk részt Budapesten, miután a tavalyi év végén sikeresen töltöttük ki az első forduló feladatsorát. A vetélkedő mellett különböző programok is színesítették az ott töltött három napunkat. A hétfői megérkezésünk után egy színházi előadáson vehettünk részt, amin Vörösmarty Mihály: Csongor és Tünde művének modern feldolgozását tekinthettük meg. A másnap délelőtt viszont már a verseny jegyében zajlott le, ahol az 1848/1849-es szabadságharc tematikáját körüljáró kérdéssort kellett a legjobb tudásunk szerint megoldani. A második forduló lezajlása után részt vehettünk a Műegyetem 1956-os megemlékezésén, ezt követően fáklyás felvonulás keretében elsétáltunk a Bem térig, majd a napot egy könnyűzenei koncert zárta le. A következő nap délelőtt tudtuk meg, hogy az eredményeink alapján bekerültünk a legjobb tíz csapat közé, így részt vehettünk a szóbeli döntőn, ahol szoros verseny után végezetül a hatodik helyet tudtuk elfoglalni.

Müller Péter 12.A