PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahét
- Részletek
- Készült: 2023. március 07. kedd, 13:34
A Belügyminisztérium által a 2022/2023. tanévben meghirdetett köznevelési témahetek közül 2023. március 6-10. között került megrendezésre iskolánkban a PÉNZ7 pénzügyi és vállalkozói témahét. Több program az egész intézményre kiterjedt, de szinte minden tantárgyból volt valamilyen óra, mely a „pénzről” szólt.
A hét első napján nyílt meg a földszinti bemutató asztalainkban az a kiállítás, amely néhány lelkes régipénzgyűjtő legszebb darabjait mutatja be Molnár Béla szakszerű magyarázataival.
A pénz története rendkívül érdekes, és végigvonul minden nemzet történetén. Az aktuális korszak fontos indikátora, jól mutatja az időszak gazdasági folyamatait, annak erejét vagy gyengeségét. A bemutatott anyag két részre osztható. Az egyik tematikus, a XX. század pengőjét és forintját mutatja be. A másik tárlóban érdekességek találhatóak: van néhány ezüstdénár, a Monarchia ezüstkoronái, és nem maradt ki a szemléltetésre használt aranyforint-másolat sem. A mobiltelefonok korában a diákoknak érdekes lehet a tantusz is.
Kedden került megrendezésre hagyományos matematikaversenyünk, mellyel iskolánk egykori tanárára, Hantos Gusztávra emlékezünk. Ebben az évben a PÉNZ7 eseményeihez kapcsolódva a feladatokban olyan kifejezésekkel találkozhattunk, mint hiteldíj mutató, általános forgalmi adó, kilométerdíj, bruttó bér, GDP, valutaárfolyam. Diákjaink két kategóriában versenyezhettek, a 9-10. és a 11-12. évfolyam számára külön feladatsort állítottunk össze.
Pénteken, a PÉNZ7 utolsó napján néhány éve érettségizett diákjaink tartottak előadást továbbtanulásra készülő mai tanulóinknak. Különösen azoknak volt hasznos ez a program, akik a manapság igen népszerű gazdasági szakokra szeretnének majd felvételizni. Puskás Lujza és Fabó Csenge egyelőre az egyetemi tanulmányokról, elvárásokról mesélt, míg Borbély Flóra, a szarvasi Gree munkatársa már arról is be tudott számolni, milyen az, ha ilyen jellegű munkakörben dolgozik az ember.
A hét tanóráit is sikerült sokféle szálon a hét témájához kötni. A matematikaórák pénzügyi számításokról, kamatról, kamatos kamatról, vagy pénzzel kapcsolatos logikai játékokról szóltak. A Pénziránytű Alapítvány munkafüzetei és különböző online játékai színesítették az órákat. Digitális kultúra órán a 9. évfolyam python nyelven írt pénzérme-szimulátor programot.
Történelemórákon a 11. évfolyamos diákok bármilyen pénzzel kapcsolatos témában készíthettek prezentációt. A pénz funkciói, története, az infláció vagy a csalás lehetősége is feldolgozásra került. Földrajzórákon tananyag a külföldi működő tőke, vagy az állam pénzügyeinek ismerete, ezt a 10. évfolyam óráin dolgozták fel a diákok.
S nem maradtak ki az idegen nyelvek sem: diákjaink angolul, németül beszélgettek pénzzel kapcsolatos kérdésekről. Szó volt a családi költségvetésről, zsebpénzről, nyári munkáról. A Money, money, money című sláger kínálta a lehetőséget, ezért néhány osztály angolul nézte meg a nagysikerű Mamma mia!-t. Remek angol nyelvű játékokat találtak a szaktanárok, többen versenyeztek egymással a „tőzsdén”.
A PÉNZ7 egy hétig tartott iskolánkban, de sokaknak ezzel nem ért véget a pénz világával való ismerkedés. A tőzsde izgalmas világát több diákunk is kipróbálja a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) és a Pénziránytű Alapítvány közös ingyenes, online tőzsdejátékán, a RÉSZVÉNYFUTAMon. A verseny március 31-ig tart.
Visszatekintve a hét eseményeire mindenképpen elmondható, hogy a tananyagok feldolgozása mellett fontos a fiatalok felnőtt életre való felkészítése is. A témahét eseményei ebben szerettek volna segíteni.
Kituljak Eszter