Mert megvigasztalta népét az Úr, megváltotta Jeruzsálemet! (Ézs 52,9a)

Múlik a sötétség, és már fénylik az igazi világosság. (1Jn 2,8b)

A Vajda szertárából a Nemzeti Múzeumba

A közelmúltban érdekes felkérés érkezett iskolánkba. Kertész Botond, az Evangélikus Országos Múzeum egyháztörténésze keresett meg minket, és kérte a Vajda Péter Evangélikus Gimnázium segítségét.

A Magyar Nemzeti Múzeumban április 26-án nyílik egy reprezentatív időszaki kiállítás a reformáció 500. évfordulója alkalmából, melyen szeretnének berendezni egy tárolót olyan tárgyakkal, amelyek a protestáns iskolákat idézik meg. Ehhez lenne szükség néhány iskolai szemléltető és kísérleti eszközre, amelyek segítségével a 19-20. században a természettudományos tantárgyakat oktatták.

Kertész Botond a tavaly ősszel lezajlott Rejtőzködő kincseink pályázat nyomán értesült arról, hogy a szarvasi gimnázium gyűjteményében találhatók ilyen tárgyak. Kérte, hogy kölcsönözzünk a kiállítás időtartamára néhány ilyen tárgyat. Eddigi kísérleteik kudarccal zárultak és ezt a fontos témát nem szeretnék csak iratok és könyvek segítségével bemutatni.

Természetesen nyitottak voltunk a megtisztelő kérésre, csak csodálkoztunk, hogy miért esett épp ránk a választás. A szakember elmondása szerint a nagyhírű fővárosi gimnáziumokban az államosítás ideje alatt a szertárak, a felszerelések szétszóródtak. Mint írta, a pesti iskolai szertárak sorsának ismeretében valójában csoda, hogy Szarvason nem tagadták meg az elődintézményt és a széthordástól is megmenekült az iskola szertára.

A személyes kapcsolatfelvétel is megtörtént, és Kertész Botond iskolánkban választotta ki azokat a tárgyakat, amelyek a Nemzeti Múzeummal kötött kölcsönszerződés alapján úton vannak Budapestre.

Eddig is tudtuk, hogy szertárunk féltve őrzött tárgyai nagy értéket képviselnek. Ezért éreztük fontosnak, hogy az új épületbe költözés után először a fizika, majd az ásványgyűjteményből is kiállítást készítsünk az Öregdiákok Baráti Köre, és pályázati források támogatásával.

A kiállítás Ige-idők, 500 éve Reformáció címmel lesz látható a Nemzeti Múzeumban 2017. április 26. és november 5. között. Aki teheti, látogassa meg! Büszkék vagyunk arra, hogy a kiállítás sikeréhez iskolánk is hozzájárulhat.

Kitajkáné Szántai Mária

igazgató

 

 • vpeg01
 • vpeg02
 • vpeg03
 • vpeg04
 • vpeg05
 • vpeg06
 • vpeg07
 • vpeg08
 • vpeg09
 • vpeg10
 • vpeg11
 • vpeg12
 • vpeg13
 • vpeg14
 • vpeg15
 • vpeg16
 • vpeg17
 • vpeg18
 • vpeg19
 • vpeg20
 • vpeg21
 • vpeg22
 • vpeg23

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen