Nincs senkim rajtad kívül a mennyben, a földön sem gyönyörködöm másban. (Zsolt 73,25)

Jézus ekkor megkérdezte a tizenkettőtől: Vajon ti is el akartok menni? Simon Péter így felelt: Uram, kihez mennénk? Örök élet beszéde van nálad. És mi hisszük és tudjuk, hogy te vagy az Istennek Szentje. (Jn 6,67–69)

Pintér István történész a Vajdában

A szalagavatóra készülve sem hanyagoljuk el a tudományokat. November 29.-én iskolánkban tartott előadást Pintér István történész, akit már ismernek a történelem iránt érdeklődők városunkban. Amikor az előadás témáját egyeztettük, több szempontot is figyelembe vettünk. Az egyik, az első világháború befejezésének századik évfordulója, melyen alig vagyunk túl, valamint a praktikum, mi lehet hasznos a történelem érettségin. Ezek alapján a témánk hadtörténelmi volt. Előadónk a románok első világháborúban betöltött szerepéről, a román támadásról és annak következményeiről beszélt, melyről könyveket is jegyez.

Pintér István nem rejtette véka alá, mi a véleménye arról, hogy a korábbi szövetséges semlegességét feladva hátba támadta a Monarchiát. Megismerhettük a támadás részleteit, a román front eseményeit és a Monarchia katonai győzelmének következményeit. Nem csak az történelmi események megismeréséből tanulhattunk, hanem abból a követendő történészi szemléletből is, hogy a háborúban vesztes ország is lehet büszke történelmére. Számos olyan esemény volt, melyre valóban büszkék is lehetünk. Ilyen volt a románok legyőzése, melyet az előadásból ismerhettünk meg.

Köszönjük a támogatást városunk polgármesterének, Babák Mihálynak, aki lehetővé tette az előadás megvalósulását.

Molnár Béla

történelem tanár

 

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen