Elbeszéljük a jövő nemzedéknek: az Úr dicső tetteit és erejét, csodáit, amelyeket véghez vitt. (Zsolt 78,4)

Lámpást sem azért gyújtanak, hogy a véka alá tegyék, hanem a lámpatartóra, hogy világítson mindenkinek a házban. (Mt 5,15)

Természettudományos vizsgálódások Debrecenben

A Szarvasi Vajdás Öregdiákok Baráti Köre és iskolánk közötti együttműködés keretén belül egy pályázatot valósítunk meg, melynek címe Generációk a fenntarthatóságért (IFJ-GY-20-A-0358). Korábban a program keretében a tizenkettedikes diákok Pakson jártak, de a munka az iskolában is folyik.

2021. december 1-jén Debrecenbe indultunk, hogy ellátogassunk az Agora Tudományos Élményközpontba, megcsodálhassuk az itteni programokat. Nem is csalódtunk. A Vajda tizenhét diákjának volt lehetősége, hogy a természettudományok látványos magyarázataiban mélyedjen el. Két előadást hallgattunk meg: az első a robotika területén kalauzolt bennünket, a másik pedig az űrbe. No nem ténylegesen, de láthattuk az extrém hideg következményeit, és vákuummal szimulálták az űrbéli hatásokat. A két előadás szünetében megannyi interaktív eszközt derítettek fel a diákok. Aki szereti a természettudományokat, és játszani is szeret, annak az Agorában a helye, és még egy szendvicset is kap…

Második programunk a valamikori Kossuth Lajos Tudományegyetem főépületénél folytatódott, mely 2000-től a Debreceni Egyetem részévé vált. Az impozáns épületet az 1920-as években kezdték építeni, és a század első felének egyik legnagyobb beruházása volt, pedig a tervek torzóban maradtak. Akkoriban komolyan vették, hogy a magyar diákoknak a lejobbat kell kapniuk… Ne zárjuk ki, hogy diákjaink látva az egyetemet, elgondolkodnak a debreceni továbbtanuláson.

Programunk a Természetföldrajzi és Geoinformatikai Tanszék egyik laboratóriumában folytatódott, ahol a folyóvízi eróziót, mint a felszínformálás egyik legfontosabb tényezőjét tanulmányozhattuk. Azért érdemes ide ellátogatni, mert hasonló kísérleti laboratórium nem sok van az országban, tehát ilyen kísérleti körülményeket sem találni. A téma előadója és a kísérleti folyamat bemutatója Dr. Teperics Károly docens volt, aki a továbbiakban is kalauzolt bennünket. Megnéztünk számos földrajzos relikviát, és megismertük a geográfia területeit. E sorok írója gyakran bólogatott, hiszen valamikor koptatta a tanszék padjait.

Mivel a diákok szerint az időjárás „kedvező” volt – csak szemerkélt -, ezért megálltunk a városközpontban, hogy országunk második legnagyobb városát nem ismerő diákok rövid sétát tegyenek a Nagytemplom környezetében.

Köszönjük a Szarvasi Vajdás Öregdiákok Baráti Körének a lehetőséget.

 

Molnár Béla

kísérő tanár

 

 • 001
 • 002
 • 003
 • 004
 • 005
 • 006
 • 007
 • 008
 • 009
 • 010
 • 011
 • 012
 • 013
 • 014
 • 015
 • 016
 • 017
 • 018
 • 019
 • 020
 • 021
 • 022
 • 023
 • 024
 • 025
 • 026
 • 027
 • 028
 • 029
 • 030
 • 031
 • 032
 • 033

 

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen