Mert megvigasztalta népét az Úr, megváltotta Jeruzsálemet! (Ézs 52,9a)

Múlik a sötétség, és már fénylik az igazi világosság. (1Jn 2,8b)

Ásványkiállítás megnyitója

Iskolánk ásvány, kőzet és kövület gyűjteménye Plenczner Lajos 1907-ben készített leltárkönyvének segítségével pontosan megismerhető. 1907 óta eltelt 110 év. A két világháború és az iskola többszöri költözése miatt megsérültek példányai, darabszáma jelentősen csökkent. A II. világháború után több pedagógus generáció védte állapotát, újabb gyűjtésekkel egészítette ki.

Legutóbbi költözésünk óta az Öveges labor új fejezetet nyitott a gyűjtemény életében is: lehetővé vált rendkívüli földrajz órák keretében bemutatni diákjainknak az egykori leltárkönyvet, s a gyűjtemény néhány szép példányát. A sok ásványgyűjtő kirándulás, a „Rejtőzködő kincseink” pályázaton való sikeres részvétel után, a Digitális ásványtár - Természettudományos értékmentés a Vajda Péter Evangélikus Gimnáziumban (NTP-MTTD-16-0030) elnevezésű pályázat lehetőséget ad a gyűjtemény teljes állapotfelmérésére, digitalizálására, legszebb példányaiból állandó kiállítás létrehozására. A pályázat keretében 1,4 MFt-ot fordíthatunk erre a munkára. Az állandó kiállítás átadása a pályázat egyik fontos eleme, amelyre  a Reál Hét keretében, 2017. február 17-én került sor. Kitajkáné Szántai Mária igazgatónő köszöntő szavai után az én feladatom volt a pályázat eddigi állomásainak bemutatása:

 A tanév első félévében megtörtént az elsődleges felmérés. A munkában résztvevő diákok megismerhették a Szegedi Egyetem Koch gyűjteményét az Ásványtan Tanszéken. Novemberben sikeres szakmai napot tartottunk az érdeklődő földrajz szakos kollégáknak.  Elkészültek az első próbafelvételek. A két kiállító szekrény megérkezése óta a kiállítás berendezésével foglalkoztunk.  A Reál Héten nyitott szakkört tartottunk, így minden érdeklődő részt vehetett a munkában.

Heincz Adrián PhD hallgatót, a Szegedi Egyetem Ásványtan Tanszékén ismertük meg, segítségével ismertük meg a Koch gyűjteményt. A megnyitón előadásra felkért Kövecses-Varga Lajos betegsége miatt nem tudott eljönni, helyette Adrián vállalta a feladatot és színes előadásával bevezetett mindenkit az ásványok világába.

Az előadások után az érdeklődők megtekinthették a két kiállító szekrényt a 2. emeleten. A már meglévő, fizikai eszközöket bemutató szekrények mellett méltó helyet kapott az ásvány és kövületgyűjtemény néhány szép darabja.

 A kiállított darabok válogatásában Krátki Tamara, Takó Lili, Sebők László és Szabó Zoltán 10.A osztályos diákok végezték a munka javát. Horváth Edit kolléganőmnek köszönhetőek a szép ismertető táblák.

A tanév hátralévő részében még sok munka vár ránk: digitalizálni fogjuk a megmaradt példányokat.

Köszönöm mindenki segítségét!

 

Kituljak Eszter

 

 • vpeg01
 • vpeg02
 • vpeg03
 • vpeg04
 • vpeg05
 • vpeg06
 • vpeg07
 • vpeg08
 • vpeg09
 • vpeg10
 • vpeg11
 • vpeg12
 • vpeg13
 • vpeg14
 • vpeg15
 • vpeg16
 • vpeg17
 • vpeg18
 • vpeg19
 • vpeg20
 • vpeg21
 • vpeg22
 • vpeg23
 • vpeg24
 • vpeg25
 • vpeg26
 • vpeg27
 • vpeg28
 • vpeg29
 • vpeg30
 • vpeg31
 • vpeg32
 • vpeg33
 • vpeg34
 • vpeg35
 • vpeg36
 • vpeg37
 • vpeg38
 • vpeg39
 • vpeg40
 • vpeg41
 • vpeg42
 • vpeg43
 • vpeg44
 • vpeg45
 • vpeg46
 • vpeg47
 • vpeg48
 • vpeg49
 • vpeg50

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen