Hol vannak isteneid, amelyeket magadnak csináltál? Keljenek föl, segítsenek rajtad bajodban, ha tudnak! (Jer 2,28a)

Ekkor [Jézus] felkelt, ráparancsolt a szelekre és a tengerre, és minden elcsendesült. (Mt 8,26)

Élmények Szarvasról

Nekünk, szarvasiaknak nem kell mondani, milyen nagyszerű hely a mi kis városunk. Most már a nálunk járt dévai diákcsoport és tanáraik is biztosan így vélekednek. A Vajda Péter Evangélikus Gimnázium ez évben is bekapcsolódott a Határtalanul! programba, melynek során egy a tavalyi Mátyás emlékévhez kapcsolódó pályázatot valósíthattunk meg. A program címe Mátyás emlékév – Királyunk nyomában. A HAT - 18 – 02 jelű kiírásnak megfelelően olyan diákcsere programot kell megvalósítani, mely valamilyen produktumhoz, projekthez kapcsolódik. A mi esetünkben ez színjátszóink két előadása volt, mely a Mátyás illetve Hunyadi mondakörhöz kapcsolódott. Ezt diákjaink – ahogyan arról már beszámoltunk – még áprilisban megvalósították Déván.

Ezt az utazást viszonozta most egy 28 fős dévai csoport 2019. május 23 – 26.-a között. Első napjuk Gyulán kezdődött, ahol a vár megtekintése és egy kis városismereti séta volt a program. A vacsorát már szállásukon a szarvasi Ifjúsági Táborban költötték el. A tábor és környezete ideális helyszínnek kínálkozik, de most a hűvösebb időjárás és a gyakori csapadék ránk ijesztett. A szerencse azonban mellénk szegődött, az előre tervezett programok úgy alakultak, hogy az időjárás sem foghatott ki rajtunk. Első nap este még a szállás környezetével is megismerkedhetett a csoport. A Viziszínház és festői környezete mindenkit elvarázsolt.

A második nap az iskolában kezdődött, ahol az igazgató asszony - Kitajkáné Szántai Mária - fogadta a diákokat és a köszöntő után megismerkedhettek a vidék egyik legszebb iskolájával. Találkoztak a kint járt vajdás osztállyal, a 10. C-vel, de jutott idő az Újtemplom megtekintésére is. A helyi diákok egy részével vendégeink megmászták a tornyot, ahonnan pompás kilátás nyílik a városra. 

Ebéd után Gyopároson a fürdőben folytatódott a program, igazán jól sikerült a délután. Este ünnepi vacsorát tartottunk a Vadászkürt Vendéglőben. Szemmel láthatóan mindenkinek ízlett a vacsora és az azt követő rétes is.

A szombati nap a város turisztikai célpontjainak javát ölelte fel. Mini Magyarország, Arborétum, a Nemzeti Park Látogatóközpontja. Nem véletlenül lett Szarvas az alföldi térség egyik leglátogatottabb kisvárosa. Ezekről a helyekről nem lehet csalódottan távozni. Ebéd után a táborban egy kis fürdőzésre és kenuzásra is jutott idő. A víz még hűvös volt, de a vidámságot ez sem hűtötte le.  Megnéztük a történelmi Magyarország közepét is. Vendégeink tudják igazán, mit jelent az, hogy már nem ez az emlékmű az ország közepe… Este a vacsorát a néprajzi ismeretek bővítése során fogyaszthatták el a diákok a Kézműves Tanyán. A tanyai szlovák hagyományok megismerése azonban nem versenyezhetett a frissen sült kenyérlángos fogyasztásával. Sokan a lángos készítésébe is bekapcsolódtak.  

Elröppent a négy nap. Vasárnap a reggeli után a csapat indult haza. Ez a nap sem telhet el unalmasan, így a gyulai Almásy kastélyt még útba ejtették. Bízunk benne, hogy vendégeink szívükbe zárták városunkat, Szarvast. A négy nap során Molnárné Tóth Katalin volt a dévaiak kalauza, segítsége.

Kapcsolatunk húsz éve kezdődött és úgy gondoljuk, hogy a mostani találkozó is arra biztat bennünket, hogy mindent megtegyünk, hogy újra és újra utazzunk és vendégül lássuk erdélyi barátainkat.

 A pályázat az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő a Határtalanul! program keretében valósult meg.

Molnár Béla

projekt menedzser

 

 • 01
 • 02
 • 03
 • 04
 • 05
 • 06
 • 07
 • 08
 • 09
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17
 • 18
 • 19
 • 20
 • 21
 • 22
 • 23
 • 24
 • 25
 • 26
 • 27
 • 28
 • 29
 • 30
 • 31
 • 32
 • 33
 • 34
 • 35
 • 36
 • 37
 • 38
 • 39
 • 40
 • 41
 • 42
 • 43

Képzéseink

Diákjaink az egyetemen